Kategorie

Diamanty

Diamanty vznikají za velmi vysokých teplot a tlaku ve svrchním plášti Země, jedná se o formu uhlíku krystalizující v kubické soustavě, kde je každý uhlíkový atom obklopen dalšími čtyřmi. Diamant je nejtvrdší známý přírodní minerál, momentálně 3. nejtvrdší známý materiál vůbec. Na Mohsově stupnici tvrdosti má číslo deset a je téměř 150x tvrdší než devátý korund.

Dokonalý přírodní diamant

Diamant je velmi dobrý tepelný vodič a elektrický izolant, těchto vlastností pak např. využívají testery pravosti diamantů.  Mateční horninou bohatou na diamanty je kimberlit a na povrch se primárně dostal sopečnou činnosti v tzv. kimberlitových trubkách. Pro svou jedinečnou krásu a brilanci je nejvyhledávanějším šperkovým kamenem světa a zdobí tak prsteníček nejedné šťastné ženy. Diamanty jsou symbolem krásy, moci a věčnosti. Dříve lidé věřili, že se jedná o slzy bohů. Jen zlomek nalezených diamantů je však natolik kvalitních, aby se staly krásnými šperkovými kameny. Většina nalezených kamenů má nízkou, pouze průmyslovou kvalitu a používá se tak hlavně jako brusivo, tyto variety diamantu označujeme jako bort a karbonádo. Primární naleziště diamantů se nachází v JAR, Rusku, Namíbii a Brazílii.

Brilianty

Nalezený diamant rozhodně nevypadá tak jak ho známe z překrásných šperků, jedná se o surový, špinavý a takřka obyčejný kámen. Než získá svou okouzlující krásu, čeká ho dlouhý a náročný proces řezání, broušení a leštění zkušeným brusičem, při kterém i sebemenší chyba může znamenat znehodnocení diamantu. Teprve pak ze surového kamene vzniká broušený a tolik vyhledávaný drahokam plný třpytu a záře. Nejznámější tvar, do kterého se surové diamanty brousí je kulatý briliant, existuje však mnoho dalších tvarů například: princess, marquise, pear, cushion, emerald, heart...

Zásnubní prsteny